niedziela, 28 czerwca 2015

PROJEKT SYSTEMU OPIEKI ZDROWOTNEJ

System opieki zdrowotnej powinien się opierać na zasadzie wolnego wyboru oraz procesie poznawczym w przestrzeni zdrowia.
Każdy obywatel powinien mieć możliwość przeprowadzenia komleksowych badań kontrolnych co pół roku, co pozwoli ustalać na bieżąco politykę zdrowotną, którą powinien prowadzić Narodowy Fundusz Zdrowia.
Narodowy Fundusz Zdrowia powinien sprawować kontrolę nad autonomicznymi Wojewódzkimi Funduszami Zdrowia.
Aby móc korzystać z systemu opieki zdrowotnej trzeba będzie opłacać składki na Podstawowe Ubezpieczenie Zdrowotne, której wysokość powinna wynosić 9% wynagrodzenia, pomniejszonego o składkę ZUS (9%). 80% składki zdrowotnej odliczanoby od podatku dochodowego. W ramach tej składki zapewnionaby była podstawowa opieka medyczna.
Każdy obywatel miałby prawo wybrać Rozszeżone Ubezpieczenie Zdrowotne, którego wysokość składki wynosiłaby 12% wynagrodzenia, pomniejszonego o składkę ZUS. 75% tej składki odliczanoby od podatku dochodowego, którego stawka byłaby pomniejszona o trzy punkty procentowe.
Składki na Ubezpieczenie Zdrowotne trafiałyby na indywodualne konta ubezpieczonych i stanowiłyby budżet zdrowotny ubezpieczonego. Jeżeli po śmierci ubezpieczonego na jego koncie znajdowałyby się środki, to te środki podlegałyby dziedziczeniu.
Finansowanie podstawowych procedur medycznych odbywałoby się na zasadzie pożyczania środków z kont ubezpieczonych w ramach całego budżetu.
Każdy podmiot medyczny sam wyceniałby procedury medyczne i zgłaszał te wyceny do Wojewódzkiego Funduszu Zdrowia, który uśredniałby te wyceny i przesyłał uśrednione wyceny do Narodowego Funduszu Zdtowia, gdzie ten również by uśrednił wyceny ze wszystkich województw i takie obowiązywałyby we wszystkich podmiotach medycznych.
Każdy obywatel miałby prawo do dodatkowego Ubezpieczenia Wysokospecjalistycznego, które by zabezpieczało ubezpieczonego na wypadek leczenia wysokospecjalistycznego. Wysokość składki na Ubezpieczenie Wysokospecjalistyczne nie może być wyższa niż 3% wynagrodzenia netto.
Renciści i emeryci objęci by byli bezpłatną, komleksową opieką medyczną w ramach składki 9% na Ubezpieczenie Zdrowotne i 9% składki na ZUS, z czego 60% odliczanoby od podatku dochodowego.
Zdrowie obywateli ma bardzo ważną rolę w dziedzinie gospodarki, dlatego też Narodowy Fundusz Zdrowia zasilany byłby kwotą o wartości 6% budżetu państwa w skali roku.
Istotnym wymogiem tego systemu jest zakaz prywatnej praktyki medycznej. W tym kontekście, każdy kandydat na uczelnie medyczne musi się zobowiązać do praktykowania w kraju i w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Marek Witkowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz