sobota, 27 czerwca 2015

PROJEKT SYSTEMU WYBORCZEGO

System wyborczy w Polsce powinien opierać się na fundamentalnej zasadzie demokratycznej, czyli o losie społeczeństwa decyduje większość bezwględna ogółu wyborców.
Tak wyrażana wola obywateli powinna przenosić się na wybór przedstawicieli, którzy dla dobra wszystkich stanowią dobre i sprawiedliwe prawo i sprawują kontrolę nad jego stosowaniem.
System wyborczy przedstawicieli powinien opierać się na Jednomandatowych Okręgach Wyborczych.
Warunkiem kandydowania powinno być zebranie podpisów wyborców pod kandydaturą w liczbie minimum 30% ogółu wyborców w danym okręgu wyborczym.
Aby wybory w danym okręgu wyborczym były ważne musi w nich wziąć udział minimum 72% uprawnionych do głosowania.
Wyborcy dokonują wyboru swojego przedstawiciela, jeżeli ten w pierwszej turze zdobył minimum 72% głosów. Jeżeli żaden z kandydatów nie otrzyma takiej liczby głosów, to dwaj kandydaci z największą liczbą głosów przechodzą do drugiej tury wyborów, w której zwycięża kandydat z większą liczbą głosów.
Jeżeli w trakcie wyborów do Sejmu i Senatu w 51% okręgów wyborczych stwierdzonoby nieważność wyborów, całe wybory zostają unieważnione, a władzę ustawodawczą i wykonawczą przejmuje Prezydent na okres sześciu miesięcy, w czasie którym muszą się odbyć kolejne wybory.
Jeżeli w trakcie wyborów do Samorządów Terytorialnych stwierdzonoby w 51% okręgów wyborczych dla danej Jednostki Samorządu Terytorialnego nieważność wyborów, to Premier wyznacza na sześć miesięcy Komisarza, który zarządza daną Jednostką i musi przeprowadzić w tym okresie kolejne wybory.
Jeżeli w wyborach do Sejmu i Senatu tylko w kilku okręgach wyborczych stwierdzonoby nieważność wyborów, to Izba Parlamentu pracuje w pomniejszonym składzie, który stanowi na czas kadencji Forum Izby.
Jeżeli w wyborach do danej Jednostki Terytorialnej w kilku okręgach wyborczych stwierdzonoby nieważność wyborów, to dana Rada Jednostki Terytorialnej pracuje w pomniejszonym składzie, który na czas kadencji stanowi Forum Rady.

Marek Witkowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz